Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego jest jednym z najważniejszych uprawnień, które przysługują konsumentowi. Oznacza ono, że bez wskazywania jakichkolwiek przyczyn czy uzasadnienia, a co najważniejsze bez konsekwencji można zrezygnować z kredytu.
Pamiętać należy, że termin do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy wynosi 14 dni od dnia zawarcia umowy. Termin ten będzie zachowany również wtedy, gdy przed upływem 14 dni prześlemy drogą listowną oświadczenie o odstąpieniu.
Wiele osób może zastanawiać się jednak, czy wykonując prawo odstąpienia musimy rzeczywiście skorzystać z formularza – wzoru, który został nam przekazany od kredytodawcy. Na marginesie wypada bowiem zauważyć, że firma udzielająca kredytu konsumenckiego ma obowiązek wydać kredytobiorcy wzór odstąpienia od umowy kredytu, który musi zawierać nazwę i adres siedziby kredytodawcy.
Powyższe nie oznacza wcale, że składając oświadczenie o odstąpieniu musimy skorzystać z formularza – wzoru otrzymanego od kredytodawcy. Takie oświadczenie możemy własnoręcznie sformułować. Ważne, aby pod treścią oświadczenia o odstąpieniu znajdował się nasz podpis. Ponadto w treści oświadczenia o odstąpieniu należy skonkretyzować umowę kredytową np. poprzez wskazanie daty jej zawarcia.
W treści niektórych umów kredytowych można znaleźć zapis, że kredytodawca może skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy kredytu tylko poprzez wykorzystanie formularza kredytodawcy. Taka klauzula może mieć charakter klauzuli niedozwolonej, ale również może stanowić podstawę do skorzystania przez kredytobiorcę z sankcji tzw. kredytu darmowego (art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim).