W dniu 30 grudnia 2021 r. Prezes Urzędu Ochrony i Konkurencji wydał decyzję nakładającą karę pieniężną w wysokości 44 mln zł na Santander Consumer Bank S.A. (źrodło: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=18195)
Jakie zarzuty postawił Prezes UOKiK?
W wielu umowach kredytowych zawieranych przez Santander Consumer Bank S.A. z konsumentami stosowane były opłaty związane z umową ubezpieczenia. O ile taka praktyka sama w sobie nie jest zakazana i jest dozwolone nawet kredytowanie opłat ubezpieczeniowych, to kredytowana opłata ubezpieczeniowa nie może być wliczana do całkowitej kwoty kredytu. A takiej praktyki dopatrzył się właśnie Prezes UOKiK w działaniach Santander Consumer Bank S.A. Warto przypomnieć w tym miejscu, że całkowita kwota kredytu – zgodnie z definicją zawartą w art. 5 pkt 7 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim – stanowi maksymalną kwotę wszystkich środków pieniężnych nieobejmujących kredytowanych kosztów kredytu, które kredytodawca udostępnia konsumentowi na podstawie umowy o kredyt, a w przypadku umów, dla których nie przewidziano tej maksymalnej kwoty, suma wszystkich środków pieniężnych nieobejmujących kredytowanych kosztów kredytu, które kredytodawca udostępnia konsumentowi na podstawie umowy o kredyt. Z tego wynika, że można w całkowitej kwocie kredytu uwzględniać żadnych kredytowanych kosztów, a takim jest z pewnością kredytowana opłata ubezpieczeniowa. Opłata ubezpieczeniowa powinna zostać w takiej sytuacji ujęta po stronie całkowitego kosztu kredytu.
Kredyt darmowy a niedozwolone praktyki Santander Consumer Bank S.A.
Nieprawidłowa praktyka Santander Consumer Bank S.A. polegająca na wskazaniu nieprawidłowej wysokości całkowitej kwoty kredytu i całkowitego kosztu kredytu może uprawniać kredytobiorcą do skorzystania z prawa do przekształcenia kredytu w kredyt darmowy – stosownie do art. 45 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Oznacza to,, że kredytobiorca po złożeniu pisemnego oświadczenia skierowanego do banku będzie uprawniony do odzyskania wszelkich uiszczonych kosztów odsetkowych i pozaodsetkowych, a dodatkowo – jego rata kredytowa powinna zostać pomniejszona o wyżej wskazane koszty. Innymi słowy – kredytobiorca będzie uprawniony do zwrotu na rzecz banku tylko i wyłącznie kapitału kredytu, czyli tego co faktycznie otrzymał..