Stalking to niebezpieczne zjawisko, które niestety rozwija się wraz z postępem technologicznym związanym z wszelkimi możliwościami porozumiewania się na odległość. Stalking jest jednak możliwy również w kontakcie bezpośrednim, ale w praktyce stalking realizuje się najczęściej przy wykorzystaniu takich narzędzi jak telefon czy wszelkie komunikatory internetowe. Nieprzypadkowo stalking został wprowadzony do polskiego prawa dopiero na mocy nowelizacji Kodeksu karnego w dniu 6 czerwca 2011 r.
Warto zauważyć, że skoro stalking w polskim prawie funkcjonuje dopiero od czerwca 2011 r., to wszelkie zachowania wyczerpujące znamiona stalkingu zaistniałe przed tą datą nie będą podlegać karalności.
DEFINICJA STALKINGU
Definicję stalkingu można odnaleźć w art. 190a § 1 Kodeksu karnego. Zgodnie z nim stalkingiem jest uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej, którego skutkiem jest wzbudzanie u tej osoby uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia lub którego skutkiem jest istotne naruszanie jej prywatności.
Stalking może przybrać również postać podszywania się pod inną osobę poprzez wykorzystanie jej wizerunku lub innych jej danych osobowych w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej.
ŚCIGANIE ZA STALKING
Ściganie stalkingu odbywa się na wniosek osoby pokrzywdzonej, dlatego nie można oczekiwać, że organy ścigania podejmą postępowanie w sprawie stalkingu działając z urzędu. Wniosek pokrzywdzonego to zatem warunek niezbędny do wszczęcia postępowania karnego.
Stalking musi mieć charakter uporczywy, co oznacza, że musi mieć charakter powtarzalny i trwać przez określony okres czasu. Nie można w szczególności uznać za stalking działania jednorazowego czy też incydentalnego.
JAK SIĘ BRONIĆ?
Stalking jest zjawiskiem, które nie zawsze jest łatwe do uchwycenia. Trudno czasami jednoznacznie rozstrzygnąć, gdzie zaczyna się granica zachowania, którą można określić mianem stalkingu. Znacznie prościej jest, gdy stalking pozostawia trwałe ślady np. w postaci smsów, nagranych rozmów telefonicznych czy też w postaci e-maili.
Stalking może być powiązany albo stanowić element działalności hejterskiej w internecie. Przykładem jest sytuacja, w której posiadając profil w mediach społecznościowych czy też profil na portalu internetowym – określona osoba dodaje pod naszym profilem uporczywie od dłuższego czasu komentarze, które w istotny sposób naruszają naszą prywatność lub wzbudzają u nas poczucie zagrożenia.
W przypadku stalkingu, którego adresatem jest kredytobiorca – należy wnikliwie przeanalizować każdy przypadek w sposób indywidualny. Jeśli częstotliwość nachodzenia naszego miejsca zamieszkania przez windykatorów czy też liczba telefonicznych monitów ze strony firmy pożyczkowej czy windykacyjnej jest znaczna, to może doprowadzić do odpowiedzialności karnej właściwych osób.
W niektórych przypadkach skuteczne może okazać się nawet mądrze opracowane pismo – wezwanie do zaniechania naruszeń, skierowane do hejtera/stalkera. Jeśli w odpowiedni sposób sformułujemy nasze argumenty, a przy tym odwołamy się do właściwych przepisów prawnych, być może ograniczymy „zapędy” drugiej strony.